piątek, 15 stycznia 2016

Dlaczego warto zlecić przeniesienie numeru z wyprzedzeniem.

Znakomita większość zawieranych umów to abonamenty z telefonem. W takim abonamencie operator sprzedaje telefon poniżej ceny rynkowej (często za 1 zł), ale to nie znaczy, że do nas dopłaca. Po prostu cena telefonu ukryta jest w comiesięcznym abonamencie, który musimy płacić najczęściej co najmniej przez 2 lata. Można powiedzieć, że jest to taka forma zakupu telefonu na raty, tyle że raty za telefon ukryte są pod nazwą abonament.
Skoro tak, to ważne jest, żeby tych rat nie płacić więcej, niż wymaga tego umowa. Jeżeli umowa określa, że czas jej trwania to 2 lata, to znaczy, że płacąc 24 abonamenty całkowicie spłacamy telefon, który kupiliśmy z ulgą. Jeżeli zapłacimy 25 lub więcej rat to znaczy, że dalej spłacamy raty za telefon, który już jest całkowicie spłacony. 
Co więcej, bardzo często jest tak, że w umowie przyznane są dodatkowe usługi czy rabaty, które obowiązują tylko przez podstawowy czas trwania umowy. Po jego upływie umowa wprawdzie jest automatycznie przedłużona (fachowo mówi się, że przechodzi na czas nieokreślony), czyli dalej możemy z niej korzystać, ale już bez wspomnianych rabatów czy usług.
Z tych wszystkich powodów warto zadbać o to, aby nie płacić ani dnia dłużej, niż określa to umowa.

U większości operatorów umowę można przedłużyć (w sensie odnowić na zmienionych warunkach) już na 3 miesiące przed jej zakończeniem i warto z tej możliwości skorzystać. Mamy wtedy wystarczająco dużo czasu, aby wynegocjować odpowiadającą nam ofertę lub w ostateczności przenieść numer do innego operatora.
Trzeba mieć świadomość, że sam proces przeniesienia numeru też nie jest natychmiastowy. Może potrwać nawet do 2 tygodni w przypadku, gdy dokumenty dostarczane są za pośrednictwem kuriera.
Z kolei minimalny okres wypowiedzenia umowy to 30 dni. Jego skrócenie jest wprawdzie możliwe (zerwanie umowy), ale nieopłacalne.
Zatem kiedy myślimy o przeniesieniu numeru do innego operatora, 30 dni przed końcem umowy to już ostatni dzwonek.

W przypadku przenoszenia numeru do Orange warto się zainteresować tematem nawet znacznie wcześniej.
Operator ten oferuje możliwość podpisania umowy i odebrania telefonu nawet na 6 miesięcy przed dniem przeniesienia numeru (czyli zakończenia umowy u starego operatora), przy czym za okres do dnia przeniesienia numeru nie musimy nic płacić.
Wracając do porównania z zakupem na raty, oznacza to, że kupując telefon na raty w Orange, podpisując odpowiednio wcześniej umowę, możemy być zwolnieni z obowiązku zapłaty nawet 6 pierwszych rat. Jasne jest, że mając do wyboru zapłacenie 18 lub 24 rat lepiej jest ich zapłacić 18:-)
Więcej o tej promocji Orange przeczytacie we wpisie "Ciekawa promocja: przenieśnumer do Orange - do 6 miesięcy gratis".

Reasumując:
Jeżeli rozważamy przeniesienie numeru do Orange, to warto się tym zająć już na 6 miesięcy przed końcem bieżącej umowy.
W pozostałych przypadkach już na 3 miesiące przed końcem umowy warto złożyć wypowiedzenie umowy u starego operatora. Dzięki temu będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na negocjacje z działem utrzymania klienta. Jeżeli nie otrzymamy zadawalającej oferty, to najpóźniej na miesiąc przed końcem umowy należy złożyć wniosek o przeniesienie numeru.
O tym, jak złożyć wypowiedzenie umowy, przeczytacie w jednym z kolejnych wpisów.Powiązane wpisy:
Ciekawa promocja: przenieś numer do Orange - do 6 miesięcy gratis.
Jak złożyć wypowiedzenie umowy.


czwartek, 7 stycznia 2016

Co (i jak) trzeba sprawdzić zanim przeniesiesz swój numer do innego operatora.


Zacznę od tego, że obecnie przenoszenie numeru pomiędzy operatorami działa już naprawdę sprawnie. Najczęściej nawet nie zauważymy przerwy w dostępie do usług. W wyznaczonym dniu nasz telefon straci zasięg, wtedy zmieniamy kartę sim na nową (tę, którą dostaliśmy od nowego operatora) i już możemy ponownie korzystać z usług.
Niekiedy, ale naprawdę rzadko, pojawiają się przejściowe problemy np. nie można się dodzwonić na nasz numer. Trwają one do kilku godzin. Dlatego datę przeniesienia numeru warto wyznaczyć np. na niedzielę.
Dla porządku dodam, że przeniesienie numeru jest całkowicie bezpłatne, a operatorzy nie mogą stawiać nam dodatkowych warunków poza zarejestrowaniem numeru i prawidłowym wypełnieniem wniosku.
Zatem co należy sprawdzić:
1. Dla własnego dobra warto sprawdzić zasięg wybranego operatora.
Jest raczej oczywiste, że na nic najlepsza nawet oferta jeśli nie możemy korzystać z telefonu z powodu braku zasięgu.
Możemy w tym względzie posiłkować się opiniami znajomych, ale tak naprawdę to najlepiej jest to sprawdzić samemu i we wszystkich miejscach, w których często przebywamy.
W tym celu należy po prostu zakupić starter prepaid wybranego operatora (najczęściej koszt to 5 zł), włożyć go do naszego telefonu i sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Jakość zasięgu można odczytać na wyświetlaczu telefonu. Sposób prezentacji uzależniony jest od modelu, ale najczęściej jest to ilość kresek przy ikonce anteny. Im więcej kresek, tym lepszy zasięg. Jest to wskazanie orientacyjne, bowiem może się zdarzyć, że nawet przy pozornie dobrym zasięgu jakość rozmów będzie mocno niewystarczająca. Szczególnie dotyczy to transmisji danych, bowiem osiągane prędkości, pomimo dobrego zasięgu, mogą w danej lokalizacji znacząco się różnić pomiędzy operatorami.
Dlatego najlepszy jest test praktyczny - kilka rozmów telefonicznych o różnych porach dnia da nam pogląd na jakość i stabilność połączeń głosowych.
Jeśli chodzi o szybkość transmisji danych, to można to sprawdzić, wchodząc poprzez przeglądarkę w telefonie na stronę http://test-lacza.pl/
Ten pomiar także najlepiej powtórzyć kilka razy o różnych porach dnia. Warto skorzystać z dostępnej tam opcji sprawdzenia szybkości podczas pobierania dużych plików, bowiem może ona znacząco odbiegać od tej osiąganej w krótkim teście.
Przed rozpoczęciem testów transmisji należy uruchomić na starterze odpowiednio duży pakiet internetowy, ponieważ wysokie podstawowe stawki za transmisję danych najczęściej spowodują, że saldo startera nie wystarczy na przeprowadzenie testu.
2. W przypadku korzystania z oferty na kartę koniecznie należy sprawdzić czy numer, który zamierzamy przenieść, jest zarejestrowany u dotychczasowego operatora, a w każdym przypadku czy dane rejestracyjne (imię, nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania) są aktualne. Jest to niezbędne, aby przeniesienie numeru mogło dojść do skutku. W tym celu możemy udać się (z dokumentem tożsamości) do salonu dotychczasowego operatora lub zalogować się na swoje konto u operatora i sprawdzić to online.
3. W przypadku abonamentu należy sprawdzić, do kiedy trwa nasza umowa. Zwłaszcza wtedy, kiedy zawieraliśmy umowę z aparatem telefonicznym. Operator najczęściej ogranicza możliwość wcześniejszego rozwiązania kontraktu pod groźbą wysokiej kary. Dlatego warto sprawdzić w naszej umowie, do kiedy trwa tak zwany okres zastrzeżony umowy i wysokość ewentualnej kary umownej za przedterminowe jej rozwiązanie.
Nie oznacza to, że nie możemy wcześniej zlecić przeniesienia numeru. Wręcz przeciwnie, możemy, a nawet powinniśmy to zrobić wcześniej, bowiem sam proces nie jest natychmiastowy. Niekiedy warto to zrobić nawet kilka miesięcy wcześniej (o tym napiszę następnym razem). Natomiast samo przeniesienie numeru powinno nastąpić po upływie okresu zastrzeżonego starej umowy.

Powiązane wpisy:
Dlaczego warto zlecić przeniesienie numeru z wyprzedzeniem.

środa, 6 stycznia 2016

Czy można nie płacić za telefon?

Czy można nie płacić za telefon?
Odpowiedź na to pozornie głupie pytanie brzmi: TAK - oczywiście o ile mówimy o rozmowach telefonicznych, a nie samym aparacie :-)
W dzisiejszym wpisie opowiem o tym, jak to zrobić w przypadku, kiedy rozmawiamy niewiele - do 30 minut miesięcznie rozmów wychodzących (czyli takich, kiedy to my do kogoś dzwonimy).
Wiele osób, które nie śledzą na bieżąco tego, co dzieje się na rynku telekomunikacyjnym, wciąż myśli, że skoro doładowują swój telefon 50 zł raz na 3 miesiące, to wydają na telefon najmniej jak to jest możliwe - a to nieprawda.
50 zł, przy średniej rynkowej cenie 30 gr/minutę i 15 gr/sms, to około 30 minut + 30 sms miesięcznie i właśnie tyle możemy mieć całkowicie za darmo dzięki promocyjnej ofercie operatora Virgin Mobile.
Dla wielu ta nazwa brzmi cokolwiek egzotycznie i dlatego pojawiają się wątpliwości: "Czy będę miał zasięg?"
Tutaj pragnę uspokoić. Operator ten korzysta (w pewnym uproszczeniu) z nadajników innych, dużych operatorów, dzięki czemu na zdecydowanej większości terenu Polski z zasięgiem nie powinno być żadnych problemów.
Przystępując do oferty, wyrażamy zgodę na komunikację marketingową, ale poza kilkoma smsami miesięcznie reklamującymi płatne pakiety Virgin Mobile nie zauważyłem zwiększonego nagabywania innymi ofertami.
Co właściwie dostajemy za darmo? 30 minut i 30 smsów do wszystkich sieci, 300 MB internetu oraz roczną ważność konta.
Wszyscy, którym przypadkowe włączenie transmisji danych wyczyściło konto do zera, docenią także tak zwany lejek, czyli bezpłatną (choć powolną) transmisję danych po wyczerpaniu pakietu podstawowego.
Istnieje także możliwość dokupienia dodatkowych pakietów, ale tego tematu nie będę rozwijał, ponieważ tematem przewodnim wpisu jest darmowość. Zainteresowani szczegóły znajdą na stronie internetowej operatora.
30 minut miesięcznie to niewiele, choć znam kilka osób, którym tyle wystarcza.
O tym, jak nie płacić za telefon, kiedy jednak potrzebujemy znacznie więcej, opowiem w jednym z kolejnych wpisów.


Powiązane wpisy:
Jak przenieść swój numer telefonu do Virgin Mobile (instrukcja krok po kroku). 
Co (i jak) trzeba sprawdzić zanim przeniesiesz swój numer do innego operatora.
Czy można nie płacić za telefon - część 2. (w przygotowaniu)