czwartek, 7 stycznia 2016

Co (i jak) trzeba sprawdzić zanim przeniesiesz swój numer do innego operatora.


Zacznę od tego, że obecnie przenoszenie numeru pomiędzy operatorami działa już naprawdę sprawnie. Najczęściej nawet nie zauważymy przerwy w dostępie do usług. W wyznaczonym dniu nasz telefon straci zasięg, wtedy zmieniamy kartę sim na nową (tę, którą dostaliśmy od nowego operatora) i już możemy ponownie korzystać z usług.
Niekiedy, ale naprawdę rzadko, pojawiają się przejściowe problemy np. nie można się dodzwonić na nasz numer. Trwają one do kilku godzin. Dlatego datę przeniesienia numeru warto wyznaczyć np. na niedzielę.
Dla porządku dodam, że przeniesienie numeru jest całkowicie bezpłatne, a operatorzy nie mogą stawiać nam dodatkowych warunków poza zarejestrowaniem numeru i prawidłowym wypełnieniem wniosku.
Zatem co należy sprawdzić:
1. Dla własnego dobra warto sprawdzić zasięg wybranego operatora.
Jest raczej oczywiste, że na nic najlepsza nawet oferta jeśli nie możemy korzystać z telefonu z powodu braku zasięgu.
Możemy w tym względzie posiłkować się opiniami znajomych, ale tak naprawdę to najlepiej jest to sprawdzić samemu i we wszystkich miejscach, w których często przebywamy.
W tym celu należy po prostu zakupić starter prepaid wybranego operatora (najczęściej koszt to 5 zł), włożyć go do naszego telefonu i sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Jakość zasięgu można odczytać na wyświetlaczu telefonu. Sposób prezentacji uzależniony jest od modelu, ale najczęściej jest to ilość kresek przy ikonce anteny. Im więcej kresek, tym lepszy zasięg. Jest to wskazanie orientacyjne, bowiem może się zdarzyć, że nawet przy pozornie dobrym zasięgu jakość rozmów będzie mocno niewystarczająca. Szczególnie dotyczy to transmisji danych, bowiem osiągane prędkości, pomimo dobrego zasięgu, mogą w danej lokalizacji znacząco się różnić pomiędzy operatorami.
Dlatego najlepszy jest test praktyczny - kilka rozmów telefonicznych o różnych porach dnia da nam pogląd na jakość i stabilność połączeń głosowych.
Jeśli chodzi o szybkość transmisji danych, to można to sprawdzić, wchodząc poprzez przeglądarkę w telefonie na stronę http://test-lacza.pl/
Ten pomiar także najlepiej powtórzyć kilka razy o różnych porach dnia. Warto skorzystać z dostępnej tam opcji sprawdzenia szybkości podczas pobierania dużych plików, bowiem może ona znacząco odbiegać od tej osiąganej w krótkim teście.
Przed rozpoczęciem testów transmisji należy uruchomić na starterze odpowiednio duży pakiet internetowy, ponieważ wysokie podstawowe stawki za transmisję danych najczęściej spowodują, że saldo startera nie wystarczy na przeprowadzenie testu.
2. W przypadku korzystania z oferty na kartę koniecznie należy sprawdzić czy numer, który zamierzamy przenieść, jest zarejestrowany u dotychczasowego operatora, a w każdym przypadku czy dane rejestracyjne (imię, nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania) są aktualne. Jest to niezbędne, aby przeniesienie numeru mogło dojść do skutku. W tym celu możemy udać się (z dokumentem tożsamości) do salonu dotychczasowego operatora lub zalogować się na swoje konto u operatora i sprawdzić to online.
3. W przypadku abonamentu należy sprawdzić, do kiedy trwa nasza umowa. Zwłaszcza wtedy, kiedy zawieraliśmy umowę z aparatem telefonicznym. Operator najczęściej ogranicza możliwość wcześniejszego rozwiązania kontraktu pod groźbą wysokiej kary. Dlatego warto sprawdzić w naszej umowie, do kiedy trwa tak zwany okres zastrzeżony umowy i wysokość ewentualnej kary umownej za przedterminowe jej rozwiązanie.
Nie oznacza to, że nie możemy wcześniej zlecić przeniesienia numeru. Wręcz przeciwnie, możemy, a nawet powinniśmy to zrobić wcześniej, bowiem sam proces nie jest natychmiastowy. Niekiedy warto to zrobić nawet kilka miesięcy wcześniej (o tym napiszę następnym razem). Natomiast samo przeniesienie numeru powinno nastąpić po upływie okresu zastrzeżonego starej umowy.

Powiązane wpisy:
Dlaczego warto zlecić przeniesienie numeru z wyprzedzeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz