piątek, 15 stycznia 2016

Dlaczego warto zlecić przeniesienie numeru z wyprzedzeniem.

Znakomita większość zawieranych umów to abonamenty z telefonem. W takim abonamencie operator sprzedaje telefon poniżej ceny rynkowej (często za 1 zł), ale to nie znaczy, że do nas dopłaca. Po prostu cena telefonu ukryta jest w comiesięcznym abonamencie, który musimy płacić najczęściej co najmniej przez 2 lata. Można powiedzieć, że jest to taka forma zakupu telefonu na raty, tyle że raty za telefon ukryte są pod nazwą abonament.
Skoro tak, to ważne jest, żeby tych rat nie płacić więcej, niż wymaga tego umowa. Jeżeli umowa określa, że czas jej trwania to 2 lata, to znaczy, że płacąc 24 abonamenty całkowicie spłacamy telefon, który kupiliśmy z ulgą. Jeżeli zapłacimy 25 lub więcej rat to znaczy, że dalej spłacamy raty za telefon, który już jest całkowicie spłacony. 
Co więcej, bardzo często jest tak, że w umowie przyznane są dodatkowe usługi czy rabaty, które obowiązują tylko przez podstawowy czas trwania umowy. Po jego upływie umowa wprawdzie jest automatycznie przedłużona (fachowo mówi się, że przechodzi na czas nieokreślony), czyli dalej możemy z niej korzystać, ale już bez wspomnianych rabatów czy usług.
Z tych wszystkich powodów warto zadbać o to, aby nie płacić ani dnia dłużej, niż określa to umowa.

U większości operatorów umowę można przedłużyć (w sensie odnowić na zmienionych warunkach) już na 3 miesiące przed jej zakończeniem i warto z tej możliwości skorzystać. Mamy wtedy wystarczająco dużo czasu, aby wynegocjować odpowiadającą nam ofertę lub w ostateczności przenieść numer do innego operatora.
Trzeba mieć świadomość, że sam proces przeniesienia numeru też nie jest natychmiastowy. Może potrwać nawet do 2 tygodni w przypadku, gdy dokumenty dostarczane są za pośrednictwem kuriera.
Z kolei minimalny okres wypowiedzenia umowy to 30 dni. Jego skrócenie jest wprawdzie możliwe (zerwanie umowy), ale nieopłacalne.
Zatem kiedy myślimy o przeniesieniu numeru do innego operatora, 30 dni przed końcem umowy to już ostatni dzwonek.

W przypadku przenoszenia numeru do Orange warto się zainteresować tematem nawet znacznie wcześniej.
Operator ten oferuje możliwość podpisania umowy i odebrania telefonu nawet na 6 miesięcy przed dniem przeniesienia numeru (czyli zakończenia umowy u starego operatora), przy czym za okres do dnia przeniesienia numeru nie musimy nic płacić.
Wracając do porównania z zakupem na raty, oznacza to, że kupując telefon na raty w Orange, podpisując odpowiednio wcześniej umowę, możemy być zwolnieni z obowiązku zapłaty nawet 6 pierwszych rat. Jasne jest, że mając do wyboru zapłacenie 18 lub 24 rat lepiej jest ich zapłacić 18:-)
Więcej o tej promocji Orange przeczytacie we wpisie "Ciekawa promocja: przenieśnumer do Orange - do 6 miesięcy gratis".

Reasumując:
Jeżeli rozważamy przeniesienie numeru do Orange, to warto się tym zająć już na 6 miesięcy przed końcem bieżącej umowy.
W pozostałych przypadkach już na 3 miesiące przed końcem umowy warto złożyć wypowiedzenie umowy u starego operatora. Dzięki temu będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na negocjacje z działem utrzymania klienta. Jeżeli nie otrzymamy zadawalającej oferty, to najpóźniej na miesiąc przed końcem umowy należy złożyć wniosek o przeniesienie numeru.
O tym, jak złożyć wypowiedzenie umowy, przeczytacie w jednym z kolejnych wpisów.Powiązane wpisy:
Ciekawa promocja: przenieś numer do Orange - do 6 miesięcy gratis.
Jak złożyć wypowiedzenie umowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz