piątek, 11 marca 2016

Schodki? Nie chcę schodków! - czyli windą do LTE.

Dzisiejszy wpis będzie na temat internetu w telefonie.

Smart Plan LTE brzmi dumnie. I smart, i LTE, można pomyśleć, że to taryfa wprost stworzona do smartfonów. Jednak kiedy spojrzymy do regulaminu, to zaczynają się schody;-)
Smart Plan LTE 39,99 - 300 MB internetu!
Smart Plan LTE 49,99 - 1 GB internetu!
Smart Plan LTE 69,99 - 2 GB internetu!
Smart Plan LTE 89,99 - 5 GB internetu - no, tu wreszcie mamy ilość, która smartfonowi powinna wystarczyć.

Co się stanie, kiedy przekroczymy limit transferu dla naszej taryfy?
Schody zaczynają się robić naprawdę strome! Włączy nam się usługa, którą ktoś (chyba dla żartu) nazwał "bezpieczny internet". W ramach tego "bezpiecznego" internetu przekroczenie nawet o 10 kB ponad wspomniany limit będzie nas kosztować 10 zł. Są to chyba najwyższe stawki w całej Europie (wybaczcie, nie sprawdzałem) i naprawdę nazwanie tego "bezpiecznym internetem" zakrawa na kpinę.
Za wspomniane 10 zł dostajemy pakiet (wielkość zależy od taryfy), po przekroczeniu którego ponownie zapłacimy 10 zł.
W skrajnym wypadku, za nieco ponad 700 MB transferu zapłacimy dodatkowe 20 zł! Moim zdaniem powinni zmienić nazwę usługi z "bezpieczny internet" na "rozbój w biały dzień" ;-) Byłaby wtedy bardziej adekwatna.

Na szczęście jest światełko w tunelu!
W najnowszych taryfach wprowadzono usługę "nie dam się naciągnąć", to jest chciałem powiedzieć "nie chcę schodków". Wystarczy wysłać SMS- a o treści BLOKUJ na numer 80148, aby raz na zawsze skończyły się schody. No może przesadziłem z tym raz na zawsze. Jak ktoś bardzo chce, to może je włączyć ponownie, wysyłając SMS-a ODBLOKUJ na ten sam numer.
Po włączeniu wspomnianej usługi, po przekroczeniu pakietu podstawowego, zawartego w abonamencie, internet zwolni do skrajnie niskich prędkości, ale nie zapłacimy już ani złotówki.

Gdzie te światełko w tunelu, jeśli internet zwolni? Wszak wolny internet to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej;-)   Okazuje się, że internet zwolni, ale tylko w technologii 3G (i poniżej). Natomiast w technologii LTE internet nadal działa z całkiem przyzwoitą prędkością 5 Mbps. Należy tylko upewnić się, że mamy włączoną odpowiednią opcję w ustawieniach konta (grafika poniżej), telefonu, no i mamy zasięg LTE;-)

W moim przypadku osiągam stabilny transfer 4,80 Mb/s na terenie całego miasta. Ani mniej, ani więcej :-)
Jednak nie każdy i nie wszędzie ma zasięg LTE. Nie każdy ma telefon z LTE. Co wtedy?
Wtedy pozostaje nam zakup "pakietu" 25 GB internetu za 9,93 zł/m-c. Ściślej rzecz biorąc nie jest to pakiet, tylko osobna usługa. O szczegółach pisałem w tym wpisie.

Aktualizacja z dnia 22.09.2017
W związku z wprowadzeniem pod koniec sierpnia 2017 w Orange nowych taryf, wpis ten ma obecnie charakter archiwalny, jednak nadal dotyczy wszystkich tych, którzy pozostają w starych taryfach (Smart Plan).
Korzystający z nowych taryf mogą wyłączyć schodki dokładnie w taki sam sposób, czyli wysyłając SMS- a o treści BLOKUJ na numer 80148. Niestety w nowych taryfach operator nie udostępnia usługi darmowego LTE do 5 Mbps. Zatem dalsze korzystanie z internetu po wyłączeniu schodków jest praktycznie niemożliwe - włącza się baaaardzo powolny lejek 16 kbps.
Rozwiązaniem tego problemu może być dokupienie najtańszego abonamentu internetu mobilnego - 10 GB/m-c za 10 zł/m-c. Jest to bardziej opłacalne niż włączenie schodków, bowiem za tą samą cenę otrzymamy większy pakiet danych, a po jego wyczerpaniu można dalej korzystać z internetu z prędkością (lejkiem) 1 Mbps.


13 komentarzy:

 1. Korzystam z tego od kilku miesięcy na jednym z numerów. Córka potrafi 11Gb wypompowac. Swoj numer mam w Smart plan II niestety tam nie ma tej usługi. Żeby mieć mo limit lte trzeba zaplaci 20zl za kolejne pakiety. Chyba że ktoś zna jakiś sposób

  OdpowiedzUsuń
 2. Próbowałeś migrować do Smart Plan LTE?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy migracji z Multi na Smart Plan LTE traci się zniżke np.30%?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, a jeśli ktoś ma Orange Free Net z pakietem wspólnych danych to czy po włączeniu "nie chcę schodków" i wykorzystaniu pakietu danych net zwolni czy bedzie korzystał ze wspólnego pakietu???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście będzie korzystał ze wspólnego pakietu - po to on jest.

   Usuń
 5. witam,
  po zalogowaniu do orange.pl w zakladce Internet nie mam tej opcji w ogóle "Nie chcę schodków".
  Czy coś się zmieniło? Mam pakiet wspólny (3 numery) i pracownik orange.pl sugerował mi właśnie zablokowanie tych schodków ale ja tego nie widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego nie wyślesz SMS-a, tak jak zasugerowałem we wpisie?

   Usuń
  2. wyskauje akurat błąd " podana treść sms jest błędna"

   Usuń
  3. Może to chwilowy błąd systemowy. Informacja jest pewna, bo pochodzi z oficjalnego cennika operatora:
   https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2006110/4108513415.pdf

   Usuń
 6. wysłałam SMS-a zgodnie z sugestią. dostałam potwierdzenie o włączeniu usłgi, chyba będzie dobrze. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy "Usługa LTE bez limitu do 5mb/s" ma być włączona bo na screenie masz ją wyłączoną a włączoną tylko usługę "Nie chcę schodków".

  I czy po przekroczeniu pakietów i bez włączenia opcji"LTE bez limitu do 5mb/s" internet będzie działał tylko z prędkością 64kb/s?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usługa powinna być włączona. Faktycznie grafika jest myląca, bo robiłem screena na numerze, na którym i tak z tego nie korzystam (bo korzystam ze wspólnego pakietu z Orange Freenet). Na drugie pytanie odpowiedź - tak.

   Usuń