wtorek, 1 marca 2016

Dobra oferta w praktyce. Kilka przykładów.

Dziś kontynuacja rozważań na temat dobrej oferty.
W poprzednim wpisie opowiedziałem, co to jest dla mnie dobra oferta. Nawet użycie obiektywnych, matematycznych kryteriów nie oznacza jednak, że ta sama oferta będzie równie dobra dla wszystkich.
Przykładem czynnika, który ma na to wpływ jest możliwość skorzystania z dodatkowych rabatów.

Omówię to na przykładzie konkretnej oferty ze sklepu internetowego.
Huawei P8 Lite jest jednym z lepiej sprzedających się telefonów. W chwili pisania tego artykułu kosztuje 169 zł w abonamencie Smart Plan LTE 49,99.

1. Dla kogoś, kto nie ma innych usług w Orange i chce z takim telefonem przedłużyć umowę całkowity koszt umowy, po zastosowaniu rabatu 20% wynosi (24 x 38 + 169) = 1081 zł. Wartość tego telefonu wg. Ceneo to 765 zł. Miesięczny koszt usług to (1081 - 765)/24 = 13,17 zł

2. Dla osoby, która ma inne usługi w Orange kalkulacja zmieni się, ponieważ możliwe stanie się skorzystanie z rabatu Orange Open. Najczęściej wyniesie on 10 zł/m-c, zatem miesięczny koszt usług spadnie do 3,17 zł

3. Jeszcze inaczej wygląda to dla osoby, która już ma numer w Orange, a chciałaby przenieść następny.
Zakładając, że w pełni skorzysta z promocji oraz rabatu Open, to CKU wyniesie (18 x 38 +169 +30 -240) = 643 zł
Miesięcznie da to (643-765)/18 = minus 6,80 zł, czyli naprawdę bardzo dobrą ofertę.

4. Kalkulacja dla osoby, która nie jest zainteresowana tym konkretnie telefonem, a chce po prostu niedrogi abonament bez telefonu, przy założeniu pozostałych warunków jak w punkcie 3. CKU pozostaje bez zmian 643 zł. Zamiast ceny z Ceneo podstawiam rynkową cenę z Allegro. Koszt usług wyniesie  (643-640)/18 = 0,16 zł/m-c
 
No dobrze, ale jaki z tego wniosek?
Po pierwsze taki, że informując Was o ciekawych ofertach muszę zawsze przeliczać to dla kilku wariantów, co niestety zmniejszy czytelność informacji.
Po drugie taki, że szukając dobrej oferty musicie się zastanowić, czy i jakie dodatkowe czynności chcecie wykonać, w celu osiągnięcia najlepszej oferty. Czasami może to być sprzedaż otrzymanego telefonu, niekiedy połączenie kont, z którymś z członków rodziny, a w skrajnym wypadku czasowe przeniesienie numeru do innego operatora.

5 komentarzy:

 1. Podziwiam twoje wpisy, również na Telepolis.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lada dzień bedę zawierać nowa umowę, wstępnie zakładam abo 49,99 z telefonem na sprzedaż, 20% zniżki i 10zl Open...zobaczymy co wyjdzie. Jeśli ktoś posiada kartę Payback to można też troszkę ugrać...ja za przeniesienie numeru z aktywnym kuponem payback otrzymałam 15tys pkt w przeliczniu na doładowanie Orange to 150zł tylko trzeba znaleźć chetną osobę na doładowanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Program Payback testowałem jakiś czas temu i niestety odradzam. Nikt Wam tego nie da co oni Wam mogą obiecać;-)
  Po prostu nie naliczają obiecanych punktów, a reklamacje odrzucają. Pewnie komuś się tam czasami uda, ale to raczej ewenement;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto zwrócić uwage na mokazje, udało mi sie już dwukrotnie uzyskać po 200 zl na konto w Orange finanse. Obecnie dają tylko 150, ale to i tak nieźle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O mokazjach będzie oddzielny wpis, ale najpierw muszę wyczerpać temat promocji operatora.

   Usuń