wtorek, 21 lutego 2017

More bad news (czyli zawsze może być jeszcze gorzej).


Z wróża Macieja przeobrażam się w Kasandrę ;-)
Mam niestety kolejne informacje, które nie budzą we mnie optymizmu.

Pierwsza dotyczy problemów jakie od kilkunastu dni mają niektórzy ludzie oczekujący na swoje telefony zakupione w Chinach.
To, że prawie każdy telefon z Chin trafia na VAT to już właściwie norma. Ale jakby tego było mało, to nabywcy telefonów mieszkający w rejonie działania Urzędu Celnego w Przemyślu zamiast wezwania do odprawy celnej otrzymują takie pisma (źródło):
 
URZĘD CELNY w PRZEMYŚLU
ODDZIAŁ CELNY w PRZEMYŚLU
MIEJSCE WYZNACZONE POCZTA POLSKA
ul. Mickiewicza 15
37-720 Przemyśl

sygn. akt. 401010MW000..........

Dnia 14.02.2017 r. do Oddziału Celnego w Przemyślu – Miejsce Wyznaczone Poczta Polska wpłynęła opinia Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Rzeszowie Nr ORZ.WNR.440.51.2017.2 z dnia 14.02.2017 r. informująca, iż towar w postaci telefon komórkowy MI 5, zgłoszony do procedury dopuszczenia do obrotu poz. księgi magazynowej 5...nie spełnia zasadniczych lub innych wymagań, ponieważ wyrób nie posiada:
● oznakowania CE na wyrobie, opakowaniu (wymogi z art. 13 pkt 4 i art. 18 pkt 1 Ustawy i art. 158b ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego oraz §21 ust. 1 Rozporządzenia);
● dołączonej kopii deklaracji zgodności lub uproszczonej deklaracji zgodności zawierającej adres internetowy, pod którym można uzyskać pełny tekst deklaracji zgodności (wymogi z art. 11, art. 13 pkt 4 i 9 i art. 18 pkt 1 Ustawy oraz art. 158 ust. 3 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego);
● instrukcji obsługi i informacji dotyczących bezpieczeństwa użytkowania sporządzonych w języku polskim (wymogi art. 13 pkt 9 i Ustawy oraz z art. 158 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 Prawa telekomunikacyjnego);
● nazwy producenta oraz pocztowego adresu kontaktowego producenta w języku polskim (wymogi art. 13 pkt 8 Ustawy oraz z art. 158 ust. 1 pkt 2 Prawa telekomunikacyjnego).
W związku z powyższym oraz mając na uwadze przepis art. 29 rozporządzenia (WE) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 339/93 (Dz. U. UE L nr 218 s. 30 z dn.13 sierpnia 2008r.) oraz art. 194 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r.. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 str. 1 z 10.10.2013) brak jest możliwości zwolnienia towaru do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu.
Jednocześnie informuję, iż Strona może zadysponować towarem poprzez zmianę procedury celnej i zgłoszeniem towaru do innej dopuszczalnej procedury celnej. W związku z powyższym, jeżeli w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma Strona nie podejmie działań zmierzających do uregulowania statusu prawnego towaru, organ celny podejmie z urzędu działania w tym zakresie.

Z up. Naczelnika Urzędu Celnego


W rezultacie telefony bez oznaczenia CE są odsyłane z powrotem do Chin.
Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo jak w takiej sytuacji zachowają się sprzedawcy. Czy będą skłonni zwrócić całą zapłaconą kwotę, czy też (co bardziej prawdopodobne) będą chcieli potrącić koszty transportu w obie strony.
Trudno przewidzieć też, czy ta akcja rozszerzy się na cały kraj, czy pozostanie bolączką Podkarpacia.
Na wszelki wypadek radzę jednak zamawiać telefony wyłącznie z wykorzystaniem metod dostawy omijających polskie urzędy celne.Druga informacja dotyczy pogłosek, jakoby Plus zaczął blokować aparaty, których właściciele nie spłacają terminowo rat za zakupione telefony (źródło).
Jeżeli te informacje się potwierdzą, a dodatkowo jeszcze inni operatorzy podążą tym śladem, to rynek wtórny telefonów przeżyje spore trzęsienie ziemi.
Osoba kupująca telefon z drugiej ręki nie ma bowiem żadnej możliwości sprawdzenia czy (i jak) pierwszy właściciel spłaca raty za zakupiony telefon. A nawet jeśli w momencie zakupu je spłaca, to czy będzie to robił nadal w przyszłości?
W powiązaniu z praktyką operatorów, którzy obecnie telefony sprzedają prawie wyłącznie na raty, sprawia to, że podaż tańszych telefonów na rynku gwałtownie spadnie, co oznacza znaczny wzrost cen.
Na razie nie pojawiły się sygnały żeby inni operatorzy (poza Plusem) wprowadzali takie działania. Na wszelki wypadek radzę więc po prostu nie kupować telefonów pochodzących z Plusa.
A osobom rozważającym podpisanie umowy z tym operatorem, radzę poważnie wziąć pod uwagę możliwość, że zakupionego telefonu nie będą mogli sprzedać, albo otrzymają za niego bardzo niską cenę.


Postaram się, żeby następny wpis był bardziej optymistyczny ;-)


 

13 komentarzy:

 1. Ja już chyba nigdy nie dopuszczę do tego, żeby moja przesyłka wylądowała w UC. Jak dotąd, na kilkanaście paczek tylko raz udało mi się uniknąć zapłacenia VATu.

  Ostatnia paczka z REDMI 4A wylądowała na WER WWA 29go grudnia. Od tego momentu nie otrzymałem żadnej informacji na temat mojej przesyłki. Dodzwonienie się do WER graniczy z cudem, po całym tygodniu prób w końcu udało mi się uzyskać numer magazynowy przesyłki (rzekomo wysłali do mnie zawiadomienie 30go grudnia, którego nigdy nie otrzymałem). Niezwłocznie wysłałem deklarację mailem, telefon wg strony poczty polskiej został wysłany z UC 14go lutego (priorytetem). Do dzisiaj nie otrzymałem telefonu.

  Telefon został wysłany z chin 7go grudnia, czyli czekam już 11 tygodni. Biorąc pod uwagę to, że teraz naliczenie VATu jest praktycznie pewne, sens mają tylko przesyłki omijające urząd celny. Przykładowo Goldway z Aliexpress oferuje taki rodzaj przesyłki już za 9,50$ (niezależnie od ceny urządzenia). Dodatkowo przy tym sposobie wysyłki paczkę dostajemy najczęściej po około 10 dniach od momentu wysłania. Urząd celny naliczy podobną opłatę już za urządzenie o wartości 40$ (a za droższe opłata będzie przecież proporcjonalnie wyższa).

  Co do blokowania aparatów, rozwiązaniem tego problemu mogłoby być opłacenie wszystkich rat za urządzenie z góry i dołączanie stosownego potwierdzenia przy sprzedaży. Nie wiem tylko, czy jest możliwe oddzielenie opłaty za abonament od rat za urządzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak jest w Plusie, ale w Orange można zrobić nadpłatę na konto na poczet przyszłych wpłat, ale taką nadpłatę można później wycofać. Czyli w Orange ten sposób nie daje żadnej gwarancji dla nabywcy telefonu.

   Usuń
  2. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy taki telefon będzie mógł być zablokowany, kiedy będzie używany w innej sieci niż Plus.

   Usuń
  3. Tak, będzie zablokowany we wszystkich polskich sieciach.

   Usuń
 2. Ja się zastanawiam jakim trzeba być dyletantem nie szanującym własnych pieniędzy, żeby z Plusem podpisać umowę na abo wraz ze sprzętem na raty ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam sygnały, że sporadycznie problemy z CE trafiają się także w Poznaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Telefon sprzedany na raty nie jest wlasnoscia sprzedajacego a wylacznie nabywcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak? To co powiesz na ten zapis:
   "Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości."

   Usuń
  2. w takim razie to nie sprzedaz a leasing.

   Umowa sprzedaży regulowana jest w Kodeksie Cywilnym w przepisach art. 535 i następnych. Jak wskazuje przepis art. 535 k.c. przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy oraz wydać mu rzecz, natomiast kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy wskazaną cenę.

   Usuń
  3. Od razu dodam ze zastrzezenie takie musi byc opatrzone tzw datą pewną czyli poswiadczone urzedowo - np przez notariusza :D juz to widze ze polkomtel zatrudnia notariusza i wysyla go z kurierem...

   Usuń
  4. Masz rację, ale to nie zmienia faktu że telefony są blokowane. Jeśli Plus robi to bezprawnie to życzę wszystkim powodzenia w sądach, ja wolę po prostu omijać telefony z tej sieci szerokim łukiem :)

   Usuń
  5. robi to bezprawnie, ale skoro abonent nie protestuje bo jest slupem...........

   Usuń
  6. Abonent to sprzeda telefon na allegro i nie ma powodów do protestu. Gorzej ma osoba, która kupi taki telefon.

   Usuń