środa, 1 lutego 2017

Czy wyższy rabat to powód do radości?

Kolejna zmiana w Orange, która była zapowiadana w przeciekach.
Od wczoraj mamy wyższe rabaty w umowach z telefonami na raty. Do tej pory mieliśmy 15 zł rabatu za zakup telefonu na raty. Od wczoraj mamy 20 zł rabatu. Czy jest się z czego cieszyć?
Przykro mi, ale na ogół nie. Najmniej powodów do radości mam ja, bo muszę zaktualizować wszystkie wpisy, które mówią o naliczaniu rabatów ;-)
Niestety inni też w większości nie będą zadowoleni.

Wraz z zwiększeniem rabatu opublikowano nowe cenniki. Ceny telefonów podniesiono tak, aby zrekompensować skutki obniżki rabatu, nawet ze znaczną nawiązką. Jak udało  mi się policzyć, średnia cena telefonu w nowym cenniku telefonów obowiązującym w umowach na 24 miesiące wzrosła o 156 zł.
Przypomnę, że obniżka rabatu daje nam jedynie 24 x 5 = 120 zł.
Większość telefonów podrożała właśnie o około 100 zł, ale nie wszystkie. Są telefony, które zdrożały bardziej, a są nawet takie, które potaniały.
Jak zwykle skupię się na tych ostatnich.

Odrobinę niższe ceny niektórych (najsłabszych) Alcateli i Samsunga Xcover nie zrobią pewnie na nikim wrażenia. Jest jeszcze kilka niewielkich obniżek, o których nie warto nawet wspominać.

Ale obniżka ceny HTC 10 jest już znaczna. Ponad 200 zł w wyższych abonamentach indywidualnych i ponad 300 w najwyższym abonamencie wspólnym, plus 120 zł z powiększonego rabatu to już całkiem sporo. Telefon może zainteresować głównie posiadaczy usług stacjonarnych w najwyższym abonamencie wspólnym, w którym zapłacimy za niego 329 zł na start i 45 zł miesięcznej raty.

Jest jeszcze kilka telefonów, które znacznie potaniały w najwyższym abonamencie wspólnym: 
Huawei Nova podrożał we wszystkich abonamentach poza właśnie najwyższym, w którym symbolicznie potaniał. Za zestaw z opaską w topowym abonamencie wspólnym zapłacimy 169 zł na start i 24 raty po 25 zł.
iPhone 6S(32) i 6S Plus (32) możemy kupić w tym abonamencie o około 300 zł taniej niż do tej pory.
Za 6S trzeba zapłacić 769 zł na start i 50 zł/m-c. Wersja z plusem to wydatek 809 zł na start i 60 zł/m-c.
Za LG G5 zapłacimy mniej o 120 zł niż do tej pory, czyli 299 zł na start i 35 zł/m-c.
Samsung Galaxy S7 to kolejny topowy smartfon, za który zapłacimy mniej (o 230 zł), czyli 389 zł na start i 50 zł miesięcznej raty. Za ten telefon zapłacimy też mniej w najniższych abonamentach, ale co z tego skoro to wciąż więcej niż w normalnych sklepach ;-)
Ostatnim flagowcem, który potaniał jest Sony Xperia XZ. Obniżka ceny wynosi 280 zł. Aktualna cena w najwyższym abonamencie wspólnym to 369 zł na start i 40 zł/m-c.

Do powyższych rat za telefon musimy oczywiście doliczyć abonament, który wraz z rabatem 30% z DUK i rabatem open Extra nie kosztuje już (jak pisałem kiedyś) 23,69 zł/m-c, a 20,20 zł/m-c.

Mamy zatem odpowiedź na tytułowe pytanie. Cieszyć powinni się głównie amatorzy (wymienionych wyżej) topowych telefonów, którzy mogą skorzystać z rabatu za posiadanie usług stacjonarnych.
W kolejnym wpisie przeanalizuję cenniki dotyczące umów na 30 i 36 miesięcy.

Link do najnowszego cennika telefonów.

10 komentarzy:

 1. a jak się zmieniła cena galaxy s 7 edge?
  I czy w dalszym ciągu generalnie telefony wychodzą taniej na 30 miesięcy?

  OdpowiedzUsuń
 2. W większości przypadków jeśli chodzi o OOE, zmiany są na niekorzyść, ponieważ większość rat poszła o 5 zł w górę. Przy całej umowie zapłacimy 36,24 zł więcej.
  Mam jeszcze jedno pytanie. Samsung G935 w najwyższym abonamencie kosztuje na start 739 zł i rata wynosi 65 zł przy 24mth. Jeśli chciałbym wziąć telefon na 30mth, wtedy opłata na start to 0zł i rata pozostaje taka sama, czy wygląda to inaczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rata w umowie na 30 miesięcy wynosi 73 zł.
   Szczegóły podam jutro :-)

   Usuń
 3. A czy zestawy takie jak np. s7+gearfit są w praktyce dostępne czy to tylko pozostałości po jakichś epizodycznych ofertach, które dzisiaj tylko zapełniają cennik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może są w niektórych salonach. Okresowo mogą się też pojawiać w DUK.

   Usuń
 4. Tak na szybko, to potaniały (z sensownych telefonów) tylko S7 i HTC10 (na 30 mies. też), S7 Edge minimalnie w górę. Pojawiła się za to Moto Z i to w relatywnie niezłej cenie.

  BTW, czy ma ktoś link do cennika telefonów DUK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę ,że ceny sa takie same

   Usuń
 5. link do cennika z 12.01.2014 - to najnowszy cennik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest link do cennika za 31.01. Jeżeli otwiera Ci się inny to wyczyść cache przeglądarki.

   Usuń