środa, 8 lutego 2017

Pomarańczowa oferta dla firm.

Dlaczego na blogu nie znajdziecie ani jednego wpisu dotyczącego pomarańczowej oferty dla firm?
Właściwie mógłbym odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem: ponieważ oferta indywidualna jest z reguły wyraźnie lepsza. Oczywiście może się zdarzyć, że konkretny telefon w określonym czasie bardziej opłaci się kupić w ofercie firmowej. Obserwując jednak ofertę od kilku lat i porównując warunki dla osób indywidualnych z warunkami dla małych firm mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że generalnie oferta indywidualna była dotąd zdecydowanie lepsza.
Chyba najlepszym dowodem będzie to, że sam (prawie) wszystkie posiadane numery mam w ofercie indywidualnej (mam jeden testowy numer dla firm, ale wziąłem go wyłącznie w celach "edukacyjnych").

Częstym argumentem przedsiębiorców jest to, że od firmowego rachunku mogą odliczyć podatek VAT.

Jednak w ofercie indywidualnej także można otrzymywać normalną fakturę VAT z firmowym numerem NIP, umożliwiającą odliczenie podatku VAT, tylko nie wszyscy o tym wiedzą. Zdarza się, że nie wiedzą o tym także konsultanci operatora;-)

Co trzeba zrobić żeby skorzystać z takiej możliwości?
W przypadku posiadania umowy w Orange w ofercie firmowej należy zadzwonić do BOK i poprosić o przeniesienie numeru do oferty indywidualnej. Nie należy się zrażać jeśli konsultant powie, że nie ma takiej możliwości. Po prostu należy zadzwonić jeszcze raz w innym terminie. ;-)
W przypadku przeniesienia numeru firmowego z innej sieci należy postępować dokładnie tak, jak gdyby był to numer prywatny. To znaczy wybieramy ofertę indywidualną, możemy przy tym korzystać z wszystkich dostępnych kodów rabatowych i innych promocji. Istotna zmiana pojawi się dopiero przy uzupełnianiu danych personalnych zamawiającego w zamówieniu. Należy wybrać opcję tak jak na poniższej grafice:


Wybranie tej opcji pozwoli uzupełnić formularz o wszystkie istotne dane dotyczące działalności gospodarczej. Nie należy się także przejmować napisem sugerującym, że dotyczy to tylko działalności jednoosobowej. Z powodzeniem udało mi się także przeprowadzić powyższą procedurę dla spółki jawnej i nie widzę żadnych przeszkód, żeby to samo zrealizować dla spółki z o.o. czy nawet akcyjnej.

Powyższą procedurę przeprowadzałem około rok temu i w tamtym czasie natrafiłem na jedno utrudnienie. Dał o sobie znać tradycyjny pomarańczowy bałagan i pomimo uzupełnienia wszystkich danych firmy, faktura i tak przyszła z danymi osoby zamawiającej :-D Zatem ostatecznie i tak konieczny był kontakt z BOK w celu otrzymania korekty. Później kolejne faktury przychodziły (i przychodzą) już prawidłowe.
Możliwe jednak, że powyższy błąd został już naprawiony i wszystko zadziała automatycznie.

A gdyby jednak ktoś upierał się przy ofercie dla firm, to informuję, że są w tej chwili dostępne kody rabatowe w ofercie firmowej - 20% rabatu na abonament, na 24 miesiące. Szczegóły (jak zwykle w przypadku kodów) podam w korespondencji prywatnej.

8 komentarzy:

 1. A co jeśli posiadam już abonament indywidualny (wiele numerów, 2x rabat OOE) i chciałbym otrzymywać fakturę NIPem i nazwą działalności (firma jest na tę samą osobę na którą wystawiane są faktury), tak aby odliczyć VAT?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie próbowałem, ale chyba powinno zadziałać. Spróbuj i daj znać :-)

   Usuń
  2. Nie będzie z tym żadnego problemu. Prosisz o dopisanie NIPu (chyba trzeba dostarczyć dokument o nie zaleganiu w ZUS). Twoje konto zmigrują do klienta biznesowego, ale będziesz miał taryfę dla klienta indywidualnego.

   Problematyczne będzie jednak to, że przy przedłużaniu tej umowy zaproponują Ci jedynie taryfy dla klientów biznesowych.

   Usuń
 2. Hmm, czy rabaty obowiązują z promo sprzed jakiegoś czasu, gdzie za 2 numery wychodziło po 15 zł netto/mc? Pytam, bo co było przemilczane, to że przejście na tą promocję anuluje wszelkie inne zniżki, także te na telefonach firmy które mają inne pakiety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc to nie ma pewności. Należałoby zaryzykować złożenie zamówienia. Jeżeli w zamówieniu naliczy się rabat (to raczej pewne), to to samo powinno być na umowie (jeśli nie będzie, to można odesłać kuriera). A jeśli będzie w umowie, to raczej muszą naliczać.

   Usuń
 3. Cześć,

  Mam 2 pytania:
  1. Trzeba koniecznie przeprowadzać cesję z firmy na osobę prywatną? Strasznie dużo papierologii jest z tym związana, w dodatku firma już nie istnieje na rynku a była ona mojego ojca.
  2. Wysłałem maila z prośbą o kod rabatowy.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Jeśli firma była na ojca, to niestety cesja jest konieczna. Chyba, że po przejściu na ofertę indywidualną umowa też będzie na ojca.

  OdpowiedzUsuń