poniedziałek, 15 maja 2017

Roaming po nowemu - przegląd abonamentowych ofert operatorów.

Przewidywanie przyszłości to niełatwe zajęcie. Do tego stopnia, że nawet teraz nie potrafię jednoznacznie  powiedzieć, czy moje przewidywania były trafne. :-D
Kiedy przewidywałem, że operatorzy nie pozwolą nam na rozmowy w roamingu w ramach posiadanych pakietów minut na rozmowy krajowe, to prawie miałem rację. Prawie w tym przypadku robi jednak wielką różnicę, bowiem jeden operator (i to akurat Orange, którego ofertę niby znam najlepiej) postąpił wbrew moim przewidywaniom. Wprawdzie tylko w ofercie abonamentowej - ale jednak, w dodatku dotyczy to także marki Nju!

Postanowiłem dokonać dla Was przeglądu nowych zasad roamingu w obrębie UE u największych operatorów. Nie będzie to łatwe, bo zasady różnią się nawet w obrębie jednego operatora w zależności od posiadanej taryfy. Dodatkowo zasady są inne w abonamencie, a inne w ofercie na kartę. Potrzebne będą więc pewne uproszczenia, aby całość zamieścić w syntetycznej formie. Dlatego poniższe zestawienie traktujcie jako orientacyjne, przed podjęciem decyzji o zmianie operatora zalecam zapoznanie się ze szczegółowym cennikiem wybranej oferty. Oczywiście zestawienie dotyczy tylko najnowszych ofert operatorów, które są obecnie sprzedawane. W ofertach archiwalnych może to wyglądać nieco inaczej.


* fair use policy przewiduje wprowadzenie ograniczeń w przypadku nadużyć - informacja SMS-em.

Uwagi.
1. Jeżeli w obowiązującej umowie/promocji macie wliczone darmowe minuty/SMS/MB w roamingu, to nawet jeśli w tabelce znajdziecie 0, to oczywiście te pakiety dalej Wam przysługują.
2. W przypadku Orange rozmowy/SMS "tak jak krajowe" oznacza, że limit, który do tej pory mieliśmy w kraju obowiązuje także na usługi w roamingu EU.
3. Wliczone w abonament minuty przychodzące w rzeczywistości obowiązują przez rok kalendarzowy. Liczbę minut w miesiącu podałem tylko w celach porównawczych. Określona w tabelce liczba minut wynika z podzielenia limitu rocznego przez 12.
4. Przykład obliczania pakietu bezpłatnego internetu w roamingu w Orange: Abonament za 100 zł/m-c - 100/20 = 5 GB pakiet internetu. Jest to wartość przybliżona. W cenniku znalazł się zapis, że otrzymywane rabaty pomniejszają przysługujący pakiet, ale należy raczej zakładać, że nie dotyczy to rabatów przyznawanych na konto - czyli rabatów Open.
5. Wartości podane w tabeli wynikają z opublikowanych cenników operatorów. Nie wykluczam, że część z operatorów zdecyduje się wkrótce na wprowadzenie dodatkowych promocji dotyczących roamingu. Wprowadzanie niskich stawek cennikowych jest ryzykowne. Każda korekta cennika w górę daje bowiem abonentom możliwość zerwania umowy bez odszkodowania.

Bardzo starałem się w niniejszym wpisie uniknąć błędów, ale ze względu na świeżość tematu nie mogę ich całkowicie wykluczyć. Gdyby ktoś coś zauważył to proszę o komentarze.


Cennik roamingowy Orange abonament.
Cennik roamingowy T-Mobile abonament.
Cennik roamingowy Plus abonament.
Cennik roamingowy Play abonament.

Aktualizacja.
W ostatniej chwili wszyscy czterej najwięksi operatorzy ostatecznie zdecydowali się jednak na zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy i SMS w roamingu w obrębie UE. Oznacza to pełne wdrożenie zasady "roam like at home" w tym zakresie.  

7 komentarzy:

 1. Cena za GB W Plusie to 195 zł, wkradł się chyba błąd w tabeli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do 14 czerwca obowiązuje międzynarodowa strefa T-M czyli nielimitowane rozmowy i 1 GB internetu. Tym samym jest szansa, że gdy T-M wprowadzi nowy regulamin to jakoś dorówna do Orange. Na dzień dzisiejszy pomarańcza jest bezkonkurencyjna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam najwyższy abonament wspólny w Orange z rabatem 30% z DUK i Orange Open Extra.
  Na jaki pakiet internetu mogę liczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie 6 GB, ale tak naprawdę to przekonasz się o tym wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści ILE na numer 8095.

   Usuń
  2. To jeszcze mam pytanie odnośnie schodków. Obecnie mam 100 MB i za każde kolejne 100 MB płacę 10 zł.
   Żeby po wykorzystaniu pierwszych 100 MB zacząć korzystać z powyższego pakietu muszę wyłączyć schodki?
   Czy może będzie to szło z tego głównego od razu?

   Usuń
  3. Powinno iść od razu z głównego, ale takie szczegóły poznamy zapewne dopiero po 15 czerwca.

   Usuń