czwartek, 27 października 2016

Listopadowe święto.

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Ale nie o tym święcie będzie wpis, bowiem blog jest o telefonach;-)
Wpis będzie o 11 listopada.
W Polsce 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale tak się składa, że w Chinach ten dzień to także dzień świąteczny :-D. Dzień Singla - to tak naprawdę akcja marketingowa, która sukcesem zaskoczyła chyba samych twórców. W skrócie można powiedzieć, że jest to chińska odpowiedź na amerykański Black Friday, a Dzień Singla jest tu tylko pretekstem.
W ubiegłym roku obroty samego Alibaba Group (właściciela serwisu Aliexpress) przekroczyły w tym dniu 14 mld dolarów, a w akcji biorą przecież udział także inne chińskie sklepy z elektroniką.

Wracając do tematyki bloga, oznacza to jedno: nadchodzi okres wzmożonych promocji na (między innymi) telefony i jeżeli ktoś myśli o zakupie telefonu w Chinach, to wkrótce będzie ku temu dobra okazja.
Przypominam, że nie każdy musi i powinien kupować telefon w Chinach. Szczegółowo pisałem o tym w tym wpisie. Jeżeli jednak ktoś posiada żyłkę hazardu, to właśnie nadchodzi czas aby zagrać;-)
Zamierzam przygotować dla Was przegląd promocji, ale to dopiero wtedy, gdy będą znane już szczegóły.

Dzisiaj natomiast podpowiem jak się zawczasu przygotować do tego wydarzenia, aby zaoszczędzić możliwie najwięcej;-)

1. Konto walutowe - nie jest to rzecz niezbędna, bowiem w każdym chińskim sklepie możemy zapłacić używając posiadanego konta złotówkowego, ale jeżeli chcemy zaoszczędzić, to konto walutowe jest przydatne. Są dwa powody. Po pierwsze mamy wtedy wpływ na to gdzie wymienimy złotówki na dolary,
a kursy wymiany, w zależności od banku, czy kantoru mogą się znacząco różnić. Po drugie mamy wpływ na to kiedy wymienimy złotówki na dolary, a kurs wymiany każdego dnia jest inny, w pewnym stopniu zależny od popytu i podaży. Można więc przewidywać, że w okresie wzmożonych zakupów kwota, którą trzeba będzie wydać na zakup tej samej ilości dolarów będzie wyższa.
Przykładowo ja wymieniłem już złotówki na dolary kilka tygodni temu po kursie 3,84. W chwili pisania tego wpisu musiałbym za jednego dolara zapłacić 3,97 zł, a przewiduję, że 11.11 kurs wymiany przekroczy 4 zł (oczywiście mogę się mylić :-D ).
Jak widzicie na samej wymianie walut można zaoszczędzić ponad 5% wartości, co przy droższych telefonach może oznaczać ponad 50 zł różnicy.

2. Zachęcam do zapoznania się z moim poradnikiem zakupowym w odcinkach. Być może pozwoli to Wam uniknąć pewnych błędów, a przynajmniej pozwoli się zorientować czego można oczekiwać od telefonu za określoną cenę. Dobrze jest z góry określić jakiego telefonu poszukujemy i za jaką cenę, choć nie zawsze akurat na ten telefon będą dobre promocje. Zawsze będzie to jakaś baza do porównania. Bywa, że mamy do czynienia z promocjami wirtualnymi, cena telefonu tuż przed promocją jest sztucznie windowana, żeby w później było z czego opuścić;-)  Wcześniejsze rozeznanie pozwoli uniknąć takich pułapek.

3. Serwisy cashback. Są to serwisy, które oferują zwrot pewnej części zapłaconej ceny pod warunkiem złożenia zamówienia z przejściem przez ich stronę internetową. Zwrot najczęściej wynosi 3% do 6% ceny zakupu, ale bywa i więcej. Warto wcześniej założyć konto w takim serwisie, bowiem promocje w chińskich sklepach trwają czasami dosłownie kilka minut i później może nie wystarczyć już na to czasu.
Temat ten jest rozległy i rozwinę go w osobnym wpisie.

4. Promocje punktowe/kuponowe. Chińskie sklepy często oferują specjalne promocje dla nowych klientów. Trudno więc jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej założyć konto w sklepie z wyprzedzeniem, czy też w ostatniej chwili. W ostateczności zawsze jednak można założyć drugie konto, (lub może je założyć jeden z członków rodziny;-) ) dlatego skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu.
Przykładowo Aliexpress przygotował promocję specjalnie dla nowych użytkowników aplikacji mobilnej, w której można otrzymać kupon nawet na 50$ (przy dużych zakupach). Jeżeli odłożymy rejestrację na ostatnią chwilę, to prawdopodobnie pula kuponów zdąży się wyczerpać.
Gdyby przed samym 11.11 pojawiła się lepsza promocja dla nowych użytkowników, to zawsze można założyć nowe konto.3 komentarze:

  1. Konto walutowe to podstawa. Na początku za zakupy w Chinach płaciłem zwykła kartą mBanku i w sumie wszystko było ok (pomijając kurs wymiany), do czasu kiedy zapłaciłem za telefon. Jednak do sprzedaży nie doszło a po kilku dniach środki wróciły na mój rachunek.
    Zapłaciłem dwa razy za przewalutowanie, najpierw złotówki wymienili na dolary, a po zwrocie dolarów bank przeliczył je na złotów.
    Od tego czasu za większe zakupy zawsze płacę kartą walutową.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam http://givingasistant.pl/ Na start dostajemy 5$ i np. -6,5% w Gear Best na dowolny towar :)

    OdpowiedzUsuń