wtorek, 22 listopada 2016

Długa umowa - czy to się opłaca?

Umowy dłuższe niż 24 miesiące nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Nowi klienci wręcz nie mogą takich umów zawierać. Tylko przy przedłużeniu kontraktu mamy opcję 30 lub 36 miesięcy.

Jakie są zalety takich umów:
1. Z reguły raty za telefon w dłuższej umowie są niższe, czyli miesięcznie płacimy mniej. Zwykle niższa jest też pierwsza wpłata za telefon.
2. Osoby, które nie lubią korowodów związanych z negocjacjami z DUK, mogą to robić rzadziej.

Dłuższe umowy mają też jednak wady:
1. Rzadziej możemy zmienić telefon. Dla tych, którzy lubią nowości jest to wada wręcz kluczowa.
2. Operatorzy co jakiś czas poszerzają zakres usług w ramach tej samej opłaty abonamentowej. Na przykład powiększają pakiety internetowe, dokładają dodatkowe usługi (np.spotify itp). Jednak zmiany te z reguły nie dotyczą już zawartych umów. Musimy zatem poczekać dłużej, aby z nich skorzystać.
3. Dłuższy kontrakt, to ograniczone pole manewru w przypadku gdyby pojawiły się nowe, świetne oferty na rynku, zmieniła się nasza sytuacja rodzinna czy zawodowa.

Nie da się ukryć, że wady zdecydowanie przewyższają zalety. Na ogół. Są jednak wyjątki. Te wyjątki, to przypadki gdzie w umowach na 30 miesięcy cena telefonu jest znacznie niższa niż w standardowym kontrakcie. Oto przykłady:

Samsung Galaxy J3(2016) w umowie na 24 miesiące kosztuje 49 zł na start + 20 zł miesięcznej raty w abonamencie za 35 zł/m-c. Razem 49+20x24= 529 zł
W umowie na 30 miesięcy kosztuje natomiast 0 zł na start + 12 zł miesięcznej raty w abonamencie za 35 zł/m-c. Razem 0+12x30= 360 zł

LG X Cam w umowie na 24 miesiące kosztuje 159 zł na start + 20 zł miesięcznej raty w abonamencie za 35 zł/m-c. Razem 159+20x24= 639 zł
W umowie na 30 miesięcy kosztuje natomiast 0 zł na start + 16 zł miesięcznej raty w abonamencie za 35 zł/m-c. Razem 0+16x30= 480 zł
 
Różnica w cenie telefonu niemal pokrywa nam dodatkowy koszt abonamentu, który musimy płacić przez 6 miesięcy dłużej. W pewnym sensie dostajemy więc prawie 6 miesięcy abonamentu gratis.

Nietrudno zauważyć, że im wyższy jest abonament tym szybciej różnica w cenie telefonu jest "zjadana" przez dodatkowe 6 miesięcy abonamentu. W powyższych przykładach około 160 zł różnicy w cenie telefonu jest "zjadane" przez 6 (no może 5) dodatkowych abonamentów po 35 zł. Ale gdybyśmy taką samą różnicę w cenie telefonu mieli w abonamencie za 75 zł, to wystarczyłoby to zaledwie na opłacenie 2 abonamentów.
Z tego wynika jeden wniosek: umowy na 30 miesięcy opłacają się przede wszystkim tym, którzy korzystają z wszystkich możliwych rabatów na abonament. Mówiąc wprost - posiadaczom usług stacjonarnych, którzy wynegocjują 30% rabatu z DUK.
W powyższym przykładzie, osoba korzystająca z tych rabatów zapłaci w ciągu dodatkowych 6 miesięcy umowy tylko 6 x (21,19-17,50) = 22,14 zł. (przy założonym uproszczeniu, że rabat Extra obniża abonament o połowę).

Podobna reguła obowiązuje także w wyższych abonamentach, włącznie z tymi najwyższymi.

Dlatego wszystkim przedłużającym umowy w DUK, mającym zamiar korzystać z rabatu Open Extra, radzę dopytywać w pierwszym rzędzie o warunki umowy na 30 miesięcy.
4 komentarze:

 1. Problemem w abonamentach jest to, że oprócz raty za telefon, płacimy ratę za telefon w abonamencie. Bo 35zł to już teraz jest drogo (w RBM płacę 23zł miesięcznie za pełny nolimit i dużo neta), a za rok, albo za dwa, będę płacił jeszcze mniej. Zatem biorąc to pod uwagę, cena telefonu jest znacznie wyższa niż suma samych rat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mylisz się. W RBM za 23 zł nie masz pakietu 20GB/miesiąc (lub 40GB gdy przedłużasz umowe), nie masz 100 minut na rozmowy międzynarodowe, nie masz internetu i rozmów w roamingu. Poza tym, zapomniałeś chyba, że te 35 zł można płacić za 3 numery, wystarczy je przenieść i podpiąć. Do tego, żeby uzyskać taką cenę w red bull mobile musisz co 4 dni włączać pakiet, co może być uciążliwe.

   Usuń
  2. W Orange jest też 100 GB miesięcznie za darmo z prędkością 5 Mb/s, czego w RBM nie ma.
   Gdybym otrzymał 30% zniżki na 30 miesięcy, to bym wziął iPhone 7 na sprzedaż. Jest to możliwe?

   Usuń