środa, 24 sierpnia 2016

Telefony "refurbished".Dziś kolejna porcja poradnika na temat zakupu telefonów z Chin.

Jakiś czas temu pisałem o telefonach odnowionych w Orange. Jak pewnie pamiętacie byłem skłonny je polecać jako znacznie tańszą alternatywę telefonów nowych, o niemal identycznych właściwościach użytkowych.
Dla porządku przypomnę, że telefony te w zdecydowanej większości pochodzą z odstąpień od umowy, czyli często mogły nawet nie być uruchomione przez nabywcę, ale i tak musiały wrócić do operatora, a następnie zostać poddane testom. Przecież nie ma innej możliwości, aby sprawdzić, czy klient jednak czegoś nie namieszał.

Dziś jednak poruszę nieco inny, choć pokrewny temat.
Telefony "refurbished" czyli odnowione z Chin.

Nazywają się bardzo podobnie, ale to coś zupełnie innego. :-D
O ile się orientuję, to w Chinach nie obowiązuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Telefony "refurbished" to zwyczajnie telefony naprawiane.

Zachęcam do obejrzenia krótkich filmików, które wybrałem dla zilustrowania tego tematu.

Istnieją tam wyspecjalizowane fabryki zajmujące się odnawianiem telefonów.
Wyposażenie takich zakładów może nawet budzić podziw.

Może to się jednak także odbywać inaczej;-)
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ta druga metoda jest znacznie tańsza.
Jeżeli znajdziecie zatem telefon odnowiony w super niskiej cenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że został on odnowiony tą drugą metodą;-)

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że taki odnowiony telefon w kilka chwil może stać się telefonem fabrycznie nowym :-(
Jest to szczególnie prawdopodobne kiedy kupujemy telefon od pośredników. Oczywiście mam tu na myśli pośredników z rodzimego Allegro, a nie dużych importerów.

Dlatego ostrzegam, że kupując chiński telefon na Allegro od sprzedawców z niejednoznacznymi komentarzami, nie tylko nie zmniejszamy ryzyka zakupu, ale wręcz przeciwnie - znacznie je zwiększamy.
Lepiej jest taki telefon kupić w chińskim sklepie o ugruntowanej opinii.

2 komentarze:

 1. 3 lata temu kupiłem odnowiony tablet Nexus7. Działa do tej pory:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pracowałem w pomocy technicznej dwóch z najbardziej znanych marek komputerów osobistych. Każda część po kilku miesiącach od wprowadzeniu modelu sprzętu była refabrykowana - sprzęt trafia do naprawy, wymiana na nową część, stara do naprawy i do wymiany w kolejnym itd.
  Sporo zależy kto te sprzęty refabrykuje i w jakich warunkach. Jeśli jest to robione przez producentów to świetnie (chyba coś takiego planuje wprowadzić Samsung), jeśli firma zewnętrzna to zależy od kontroli. Jak małe firmy to jest losowe.
  Mógł być zwrot bo ktoś się rozmyślił - jest to najlepszy rodzaj refabryków bo tylko czyści się pamięć, mogła być przewlekła usterka lub naprawiana elektronika wtedy gorzej.
  Warto rozpatrywać refabrykowane sprzęty jeśli ma się pewność kto je naprawiał/czy producent to w odpowiedni sposób kontrolował.

  OdpowiedzUsuń