czwartek, 11 sierpnia 2016

Orange Open Extra w praktyce, czyli każda oferta jest dobra :-D

W poprzednim wpisie omówiłem zmiany w promocji Orange Open Extra.
Zmiany te spowodowały, że mamy nową sytuację. Każda oferta w planie wspólnym z telefonem za 85 zł/m-c jest dobrą ofertą! Powtarzam - KAŻDA!
Żeby to udowodnić nie potrzeba skomplikowanych działań matematycznych.
Wystarczy przypomnieć, że miesięczny abonament po rabacie wynosi 42,50 zł za 3 numery telefoniczne, czyli poniżej 15 zł/m-c za jeden numer. Jeżeli więc suma wszystkich rat za telefon nie przekroczy jego wartości rynkowej, to oferta z tym telefonem spełnia kryterium dobrej oferty.

W związku z powyższym mam pewną trudność. Trudno mi wkleić tu tabelkę zawierającą wszystkie telefony :-D  Poza tym niektóre telefony opłaca się jednak kupić bardziej niż inne;-)
Dlatego postanowiłem się skupić na tych (moim zdaniem) najbardziej opłacalnych:


Pierwsza tabelka dotyczy umów zawartych na 24 miesiące.
Krótki opis do tabelki:
2 pierwsze wiersze to cena telefonu w Orange w planie wspólnym za 85 zł.
Trzeci wiersz to suma wszystkich rat, czyli tyle zapłacimy ogółem za sam telefon.
Czwarty wiersz to kwota abonamentu po rabacie Open Extra (50%).
Piąty wiersz to całkowita kwota umowy, czyli suma wszystkich opłat jakie poniesiemy w związku z umową. Nie uwzględniłem tylko ewentualnej aktywacji.
Szósty wiersz to przybliżona cena telefonu wg. porównywarki Ceneo.
Siódmy wiersz to: całkowita kwota umowy (czyli wiersz 5) minus cena telefonu z szóstego wiersza. Tyle zapłacimy za same usługi Orange.
Wiersz 8 to: wiersz 7 podzielony na 24, czyli tyle zapłacimy miesięcznie za usługi Orange. Pamiętajmy, że to opłata za 3 numery!

Właściwie na tym mógłbym wpis zakończyć. Z doświadczenia wiem, że mało kto czyta długie wpisy do samego końca;-) Z tymi bardziej wytrwałymi czytelnikami chciałby się jednak podzielić jeszcze jednym spostrzeżeniem. Mianowicie po raz pierwszy pojawiła się sytuacja, kiedy poważnie radziłbym się zastanowić nad umowami dłuższymi niż 24 miesiące.
Przypomnę, że są to umowy dostępne wyłącznie dla przedłużających umowę z Orange.
Nikt nie wie jak będzie się kształtowała sytuacja w przyszłości. Oczywiste jest, że ceny telefonów będą spadały, ale ceny usług to już niekoniecznie. Ci z Was, którzy wybierają abonament z telefonem po to, aby sprzedać telefon i w ten sposób obniżyć koszt abonamentu mogą znaleźć się w sytuacji, że w przyszłości sumarycznie więcej zapłacą za telefon z abonamentem, a kwota uzyskana ze sprzedaży telefonu będzie niższa.
Dodatkowo w przypadku niektórych telefonów umowa na 30 lub 36 miesięcy skutkuje znacznym spadkiem rat za telefon. Poniższe tabelki przedstawiają obliczenia dla telefonów z pierwszej tabeli, ale w umowach na 30 i 36 miesięcy:

Opis do tabelki jest analogiczny, więc nie będę go powtarzał. Istotne jest podsumowanie.
Wynika z niego, że wprawdzie dłuższe umowy są na ogół mniej opłacalne niż umowy na 24 miesiące, ale w niektórych przypadkach nie są to różnice bardzo znaczące. Umówmy się, że 2 czy 3 zł więcej za usługi miesięcznie, to niewielka cena w zamian za zagwarantowanie sobie dobrych warunków umowy na dłuższy okres. Zwłaszcza, że w ten sposób zmniejszamy miesięczne obciążenie naszego portfela.

Może, żeby było jeszcze jaśniej, posłużę się przykładem LG G5. Koszt usług (co za tym idzie opłacalność zakupu) w umowie na 24 i 36 miesięcy jest niemal identyczny - około 20 zł. Natomiast w umowie na 3 lata miesięczna rata za telefon spada z 75 zł do 45 zł, co sprawia, że nasz domowy budżet łatwiej zniesie taki wydatek.

Na koniec tradycyjnie, w ramach autopromocji, przypominam o wpisach na temat przedłużenia umowy w Orange i przeniesienia numeru do Orange i dodatkowych korzyściach z tytułu przynależności do klubu czytelników bloga;-)


12 komentarzy:

 1. A jest mozliwość w przypadku przeniesienia z innej sieci orzymać jeszcze 6 miesięcy X 0zł??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno można skorzystać z z tej promocji: http://zielony71.blogspot.com/2016/02/ciekawa-promocja-przenies-numer-do.html
   Natomiast jeśli chodzi o promocję kuponową, to jest pewna szansa, ale nikt jeszcze tego nie sprawdził. Regulamin to teoretycznie wyklucza.

   Usuń
 2. Orientujesz się czy biorąc plan wspólny (mam 3 numery, kończą się, jak się okazało, kolejno w grudniu, lutym i kwietniu) można przenieść 1 abo do tego planu, a następne po końcu zobowiązań na numery dodatkowe?
  Czy obniżka 50% na abo do planu wspólnego (myślę nad internetem stacjonarnym przez kartę sim bo zwiększyć transfer) może się łączyć ze zniżką z DUK i czy warto próbować coś tam ugrać? Zakładając pewne 20% i być może 30% przy 3 abo i odnowionym orange open wychodzi coś bardziej opłacalnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Tak.
   2. Tak do końca to nie wiadomo, ale nie zaszkodzi spróbować.
   3. Kto to wie co będzie za pół roku, ale będzie trudno to przebić.

   Usuń
 3. Jeszcze jedno pytanie
  3x tanie abo telefoniczne + lte do domu (traktowane jako usługa stacjonarna) lub 2x tanie + 1 droższe abo + lte do domu da się wybrać, które usługi łączyć? tj stacj+ droższe abo = extra, 2 tansze = abo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile dobrze zrozumiałem pytanie to tak.

   Usuń
 4. Witam, chce przedluzyc umowe w orange i w zwiazku z tym mam pytanie czy posiada Pan do odstapienia kody obnizajace abonament?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy jaki. Proszę w tej sprawie o kontakt mailowy.

   Usuń
 5. Czy z Orange Open Extra można skorzystać wielokrotnie? Przykładowo, mam neostradę i do tego jeden abonament wspólny (z rabatem OOE -67,50). Za jakiś czas chcę wziąć drugi abonament wspólny, czy dostanę rabat OOE? A jeśli nie, to czy dokupując drugą usługę stacjonarną (przykładowo internet mobilny) rabat OOE na drugi abonament wspólny zostanie naliczony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z OOE można korzystać wielokrotnie, ale nie do jednej neostrady. Skoro masz neostradę, to masz i stacjonarny, czyli drugi OOE możesz dobrać do stacjonarnego (jeśli jest zawieszony to trzeba odwiesić).

   Usuń
 6. Mam 2 usługi stacjonarne i 2 niskie abo na których mam OOE (na jednym chyba na 12 m-cy) Jeśli teraz dołączę do konta trzeci abo i będe chciał go przedłużyć w planie wspólnym, to czy OOE automatycznie włączy się na tym najwyższym kosztem niższego?

  OdpowiedzUsuń