piątek, 29 lipca 2016

Plan wspólny w Orange - zasady i okazje.

Opisałem już chyba prawie wszystkie promocje w Orange, a jakoś zapomniałem napisać o planie wspólnym. Czas to nadrobić, zwłaszcza, że jest okazja;-)
Plan wspólny w Orange to abonament w którym do jednej (głównej) umowy z telefonem możemy dokupić kilka następnych umów bez telefonu. Dwie pierwsze umowy dodatkowe są całkowicie darmowe (trzeba zapłacić tylko za aktywację karty sim), kolejne są płatne 15 zł/m-c.
Optymalne wykorzystanie promocji to jedna umowa główna z telefonem + 2 umowy dodatkowe bez telefonu. Wszystkie umowy w takiej grupie korzystają ze wspólnego pakietu usług, w skład którego wchodzą:
Zasady funkcjonowania planu wspólnego są dosyć dobrze opisane na stronie internetowej operatora.
Warto też przeczytać odpowiedzi na często zadawane pytania.
Ja skupię się na kruczkach, które moim zdaniem mogą być niejasne.
Najważniejsza sprawa to fakt, że umowy dodatkowe nie mogą funkcjonować w oderwaniu od umowy głównej. Czyli nie możemy dopuścić, żeby umowa główna trwała krócej niż umowy dodatkowe. Taka sytuacja mogłaby wystąpić gdy umowy dodatkowe podpisujemy znacznie później niż umowę główną. Aby tego uniknąć umowy dodatkowe możemy podpisać na czas krótszy niż 24 miesiące. Do wyboru jest okres 24, 20 lub 12 miesięcy.
Jest to bardzo ważne jeśli chcemy skorzystać z promocji dla przenoszących numer do Orange.
Jest to bardzo opłacalna promocja w przypadku abonamentu za 135 zł/m-c. Możemy dzięki niej zaoszczędzić 135 x 6 = 810 zł. Jednak w okresie bezpłatnym (czyli do czasu przeniesienia numeru) umowa główna nie może jeszcze korzystać z pakietu usług, a tym samym nie mogą z niego korzystać także umowy dodatkowe. Dlatego umowy dodatkowe możemy podpisać dopiero po 6 miesiącach (lub odpowiednio mniej w zależności od daty przeniesienia numeru) od podpisania umowy głównej.

Może dla jasności posłużę się jeszcze przykładem:
Załóżmy, że umowa u innego operatora kończy się w grudniu 2016. Już w czerwcu 2016 możemy podpisać umowę z Orange w planie wspólnym. Do dnia przeniesienia numeru (czyli do grudnia) nie musimy płacić abonamentu w Orange (jedynie raty za telefon) ale nie możemy jeszcze korzystać z pakietów usług Orange. Dlatego do grudnia nie możemy podpisać umów na numery dodatkowe.
Kiedy w grudniu nastąpi przeniesienie numeru, to do końca umowy głównej pozostanie już tylko 18 miesięcy. Dlatego nie warto podpisywać umów na numery dodatkowe na pełne 2 lata. Lepiej wybrać okres 20 miesięcy, żeby można je było aneksować w tym samym czasie co umowę główną.

Kolejna ważna rzecz. Wszystkie umowy w grupie muszą być podpisane na jednego abonenta. Zatem przed dołączeniem do grupy często trzeba będzie dokonać cesji umowy u innego operatora. Należy zatem najpierw sprawdzić jak długo to trwa i ile kosztuje.

Zamiast jednego telefonu oferowane są też zestawy 3 telefonów - niestety najczęściej są to telefony niskiej klasy, przykładowo taki zestaw.

Ostatnia sprawa to dodatkowa karta sim, którą można otrzymać całkowicie za darmo, ale tylko w salonie Orange (niezależnie od jak i gdzie podpisywaliśmy umowę). Karta ta służy tylko do korzystania z internetu, można ją włożyć do tabletu lub mobilnego routera. Korzysta one ze wspólnego pakietu danych. Bywa, że w salonach chcą za nią wyłudzić opłatę, albo uzależnić jej wydanie od zakupu jakiś akcesoriów! Jest to całkowicie bezprawne!

A teraz okazje.
Niektóre telefony w planie wspólnym mają naprawdę przystępne ceny. Najlepszym przykładem jest LG G3, który w wyższym abonamencie wspólnym kosztuje tylko 24 raty po 5 zł.  Inne przykłady to Samsung Galaxy A5(2016) za 189 zł i 24 raty po 15 zł, LG Zero i Huawei P8 Lite - 24 raty po 15 zł, Samsung Galaxy J5 i LG K10 - 24 raty po 5 zł czy Alcatel Idol 4 i Huawei Shot X w 24 ratach po 25 zł.
Niekiedy warto rozważyć umowę na 30 miesięcy bowiem cena telefonu w takiej umowie znacznie spada.
Przykładowo Sony Xperia M5 z15 do 8 zł/m-c, P9 Lite z 30 do 20 zł/m-c, Sony M4 Aqua czy LG Zero z 15 do 8 zł/m-c.
Oczywiście niski koszt telefonu to nie wszystko. Kiedy doliczymy wysoki abonament kwota do zapłaty robi się wysoka. Jeżeli uwzględnimy jednak możliwe rabaty na abonament: wspomnianą wyżej promocję dla przenoszących numer, rabat 20% na abonament (po rabacie abonament za 135 zł kosztuje 105,79 zł) lub rabat Open Extra to oferta robi się bardzo interesująca. Tym bardziej jeśli uda nam się aneksować taką umowę na kilka miesięcy przed jej zakończeniem, co ostatnio jest możliwe.

Na koniec tradycyjnie, w ramach autopromocji, przypomnę o wpisach na temat przedłużenia umowy w Orange i przeniesienia numeru do Orange i dodatkowych korzyściach z tytułu przynależności do klubu czytelników bloga;-) Polecam także kupony 20% rabatu na abonament (mam jeszcze kilka sztuk).
4 komentarze:

 1. gdzie w regulaminie znaleźć informację że umowy dodatkowe można podpisać na 12 20 czy 24 miesiące?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę takiego zapisu w regulaminie. Napisałem to z własnego doświadczenia.

   Usuń
 2. rozmawiałem dzisiaj z konsultantem orange i umowy na dodatkowe numery można zawrzeć tylko na 24 miesiące mam zapis rozmowy "chat" na poczcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do mnie na emaila, to ogarniemy temat.

   Usuń