wtorek, 14 marca 2017

Sposób na wrednego celnika, czyli telefony (nie) z Chin.

Szczęśliwe czasy kiedy można było kupić tanio telefon w Chinach i jeszcze na dodatek nie zapłacić od niego VAT-u niestety już raczej nie wrócą. Z moich osobistych doświadczeń, jak i lektury forów internetowych wynika, że celnicy naliczają VAT na niemal każdy telefon, który wpadnie im w ręce.
Dlaczego niemal każdy? Zdarza się bowiem, że zamiast naliczyć VAT, odeślą telefon z powrotem do Chin, o czym pisałem w tym wpisie. O ile naliczanie cła i podatków należy do obowiązków celników i trudno mieć o to do nich pretensje, to odsyłanie telefonów  z powrotem do Chin z powodu braku instrukcji obsługi w języku polskim jest przejawem arogancji i złośliwości. I tylko w tym kontekście użyłem słowa "wredny" w tytule wpisu.
Jest także duża szansa, że celnicy przepuszczą bez kontroli przesyłkę nierejestrowaną, ale jednak nie radzę nikomu kupować telefonów z wysyłką nierejestrowaną, bo choć 99% moich zakupów wysyłanych w ten sposób do mnie dotarło, to jednak będzie to marną pociechą dla tego jednego procenta, którym paczka z telefonem zaginie. Poza tym, najczęściej przy zakupie telefonu nie da się nawet wybrać takiej opcji wysyłki.

Jest jednak jeszcze jedna możliwość. Niektóre sklepy sprzedają telefony z wysyłką z Europy. Telefony takie zostały już wprowadzone na unijny obszar celny przez sprzedawcę i my jako kupujący nie musimy się już obawiać żadnych kontroli.
Dzisiaj przygotowałem dla Was spis takich sklepów.

eu.banggood.com/ to europejski magazyn znanego sklepu Banggood. Sam sklep jest z pewnością godny polecenia, ale wybór telefonów w europejskim magazynie pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej są to dwa, trzy modele w zawyżonych cenach. Nie warto byłoby o nim wspominać gdyby nie to, że czasami jednak trafiają się okazje, o jednej z nich pisałem kiedyś w tym wpisie.

gearbest.com także ma swój europejski magazyn. Nie jestem pewien czy podany link będzie działał w dłuższym okresie czasu, dlatego dodatkowo wklejam zdjęcie.


Wybór telefonów w tym sklepie jest zdecydowanie większy, niestety ceny zazwyczaj także są stosunkowo wysokie.

Pozostałe sklepy, które wymienię poniżej to sprzedawcy działający na platformie Aliexpress:

Hongkong Goldway - sprzedawca wysyła towar prosto z Chin, ale jeden ze sposobów wysyłki, o nazwie "seller's shipping method", który jest dodatkowo płatny około 10$, zapewnia szybszą dostawę do Polski z pominięciem celników. Jest to jeden  z bardziej znanych (w Polsce) i sprawdzonych sprzedawców telefonów na Aliexpress, co jednak nie oznacza, że można stracić czujność;-) Jako jedyny z poniższych oferuje szeroki asortyment telefonów Xiaomi.  Już nieaktualne :-(

Cubot Official Store - nie chcę przesądzać czy nazwa oznacza, że jest to oficjalny sklep producenta, ale zwracam uwagę, że na ogół nie należy się sugerować nazwami chińskich sklepów na Aliexpress, bo często można się pomylić;-) Tak czy inaczej, sklep ma dość dobre opinie i znaczna część sprzedawanych telefonów posiada opcję wysyłki z Niemiec, co dla nas oznacza brak ryzyka spotkania z celnikiem.

E-tech - sklep z niezłymi opiniami, co oczywiście nie daje żadnej gwarancji braku kłopotów. Tu także znaczna część telefonów posiada opcję wysyłki z Niemiec.

Cubot Authorized Store - kolejny sklep z telefonami Cubota, z których większość posiada opcję wysyłki z Niemiec. Sklep działał wcześniej pod nazwą Victory.

AE Smartphone Center - kolejny sklep z niezłymi opiniami, oferujący wysyłkę z Niemiec dla znacznej części telefonów. Zauważcie, że większość chińskich sprzedawców, nawet z bardzo dobrymi opiniami działa na Aliexpress krócej niż rok;-) Ten akurat działa już rok i 2 miesiące :-D Po około roku sprzedawcy zazwyczaj otwierają nowy sklep, pod nową nazwą. Nie mam pojęcia dlaczego.

HKTR Store - to sklep, który wcześniej działał pod nazwą Trend Resources i także cieszy się niezłymi opiniami. Sklep wysyła telefony z Chin, ale wybór dodatkowo płatnej "Seller's Shipping Method" sprawia, że paczka omija polskich celników. Sklep specjalizuje się w telefonach Asusa i Letv.

Globalstar Smartphone - kolejny sklep ze stażem rok na Aliexpress i niezłymi opiniami wysyłający telefony z Niemiec.

Z mojego doświadczenia, jak i lektury wynika, że opcja wysyłki z Niemiec w przypadku powyższych sklepów w praktyce oznacza wysyłkę DHL-em z Polski, z centrum dystrybucji w Słubicach. Przesyłka dochodzi maksymalnie w ciągu 2 dni roboczych.

Jeszcze raz przypominam, że kupując na Aliexpress musimy się liczyć z tym, że gwarancja trwa dokładnie tyle ile okres ochrony (najczęściej 60 dni) i jeśli uda nam się wyegzekwować coś po tym terminie, to po prostu mieliśmy szczęście. Nawet wtedy jednak wysyłka telefonu do Chin, naprawa i powrót do Polski może potrwać nawet pół roku i wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Dlatego istotne jest to, czy możemy liczyć na jakikolwiek serwis telefonu w Polsce. Z tego względu (między innymi) osobiście polecam przede wszystkim telefony Xiaomi, o czym pisałem szerzej w tym wpisie.
Ostatnio pojawiła się nowa opcja godna zastanowienia, ale to już temat na oddzielny wpis.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz