środa, 4 maja 2016

Orange Freenet - kolejny sposób na członkostwo w Klubie;-)

O internecie mobilnym od Orange wspominałem już krótko we wpisie poświęconym praktycznym zastosowaniom rabatu Open.
Najwyraźniej jednak zaproponowane tam rozwiązanie nie przebiło się do świadomości czytelników bloga, bowiem nadal dostaję wiele zapytań odnośnie taryf głosowych z dużym pakietem internetu.
Dlatego postanowiłem temu tematowi poświęcić oddzielny artykuł, zwłaszcza, że jest to okazja do przypomnienia o Klubie Czytelników Bloga. ;-)

Jak wspomniałem we wpisie na temat darmowego LTE, abonamenty głosowe w Orange nie rozpieszczają dużymi pakietami na transmisję danych. Pakiety są wyraźnie mniejsze niż w porównywalnych abonamentach konkurencji. Teraz jest to jeszcze większy problem, odkąd do wyboru mamy tylko ofertę ratalną, a zmalało znaczenie darmowych minut w roamingu (po kwietniowej obniżce cen roamingu).

Porównajmy kilka abonamentów:
Smart Plan LTE na raty za 35 zł/m-c - nielimitowane rozmowy/sms na komórki + 1 GB internetu
Smart Plan LTE na raty za 55 zł/m-c - j.w. + nielimitowane rozmowy na stacjonarne + dodatkowy 1 GB internetu + 50 minut w roamingu UE
Smart Plan LTE na raty za 75 zł/m-c - j.w. + dodatkowe 3 GB internetu + 350 dodatkowych minut w roamingu UE.
Każdy abonament jest wyższy od poprzedniego o 20 zł/m-c, co daje (20x24) 480 zł w całkowitym koszcie umowy. Dawniej często warto było wybrać wyższy abonament, bowiem (zwłaszcza w okresie promocji) oznaczało to znacznie niższą cenę telefonu. Obniżka ceny telefonu w wyższym abonamencie często przekraczała 600 zł. Teraz wyższy abonament przekłada się na cenę telefonu niższą najczęściej o 100 - 150 zł.
W związku z obniżką cen w roamingu zmalała także wartość otrzymywanych darmowych minut.
50 minut w roamingu UE warte jest teraz jedynie 13,50 zł (przy założeniu wykorzystania darmowych minut równomiernie na rozmowy przychodzące i wychodzące).
Dlatego, pomijając kwestię internetu, wybór planu za 55 zł jest opłacalny dla tych, którzy często dzwonią na numery stacjonarne, a dodatkowo praktycznie w każdym miesiącu korzystają z roamingu UE.
Wybór planu za 75 zł jest opłacalny chyba tylko dla stale przebywających za granicą (ale na terenie UE;-) ).
W pozostałych przypadkach lepiej wybrać plan za 35 zł, z ewentualną dopłatą 10 zł/m-c za nielimitowane rozmowy na numery stacjonarne. Pamiętajcie, że przy przedłużeniu umowy przez DUK nielimitowane stacjonarne można dostać gratis. Pominąłem tu kwestię MMS-ów, które są raczej rzadko wykorzystywane przez przeciętnego użytkownika. Podobno są dostępne także aplikacje na androida, umożliwiające bezpłatne wysyłanie MMS, ale tematu nie zgłębiałem.

Czas powrócić do sprawy internetu. 
1 GB/m-c to niewiele. 2 GB/m-c to niewiele więcej niż niewiele, słowem wciąż niewiele;-)
5 GB/m-c to już coś, ale kosztuje 960 zł więcej w skali całej umowy, a więc bardzo dużo.
Na szczęście da się taniej.

Orange Freenet ma ciekawą właściwość. Zakupiony pakiet danych można wykorzystywać na wszystkich kartach sim aktywnych na tym samym koncie abonenckim. Ze względu na rabat Orange Open i tak warto mieć wszystkie usługi w Orange na jednym koncie abonenckim, ale to jest powód dodatkowy. Zakładając, że w małej rodzinie mamy 3 aktywne karty sim w abonamentach Smart Plan LTE, to wystarczy zakup jednej umowy Orange Freenet, aby na wszystkich 3 kartach głosowych mieć rozwiązany problem z internetem.
Tym bardziej, że ceny w ofercie bez urządzenia są bardzo przystępne.


Pomijam najniższą taryfę, gdzie pakiet jest niewielki. W abonamencie cennikowym za 29,90 zł mamy już 25 GB internetu, a biorąc pod uwagę wykorzystanie dostępnych rabatów (rabat Open, rabat przez pierwsze 6 miesięcy i kupony na 20% rabatu lub 4 miesiące gratis) może nas to kosztować nawet tylko około 10 zł/m-c! Za wszystko! W przeliczeniu na jeden numer wyniesie to odpowiednio mniej!
Nie wiąże się to z żadnymi utrudnieniami. Wystarczy na numerach głosowych aktywować usługę "nie chcę schodków" (SMS- a o treści BLOKUJ na numer 80148), aby po wyczerpaniu pakietu dostępnego w abonamencie, korzystać z pakietu Freenet. Karta sim otrzymana z usługą może leżeć w szufladzie. Nie jest w tym przypadku do niczego potrzebna, choć możemy ją oczywiście włożyć do posiadanego laptopa czy tabletu.

Niestety sposób działa tylko w planach, w których można wyłączyć taryfikację schodkową, a więc w Smart Plan LTE. W starszych abonamentach system najpierw naliczy nam dopłatę do abonamentu wynikającą z taryfikacji schodkowej, a dopiero później zaczniemy korzystać ze wspólnego pakietu na konto. Być może jest to dobry powód, aby migrować do nowych taryf, zwłaszcza, że ceny nowych abonamentów (w związku z dodatkowym rabatem za zakup oferty z urządzeniem) mogą okazać się po migracji znacząco niższe. Temat ten jednak wymaga jeszcze dokładnego zbadania;-), co obiecuję zrobić w najbliższej przyszłości.


Warto dokładnie przeczytać opisy zamieszczone przy każdej z taryf ponieważ zawierają one ciekawe informacje, które trudno znaleźć gdzie indziej. Chciałbym zwrócić uwagę na niektóre z nich:
1. W każdym abonamencie mamy do dyspozycji "nielimitowany internet". W najniższych abonamentach przez pewien czas jest on darmowy, później trzeba dopłacić 10 zł. W wyższych taryfach jest to usługa darmowa przez cały okres umowy. Oczywiście całkowicie nielimitowany to on nie jest;-) Do 100 GB prędkość jest przycięta do akceptowalnego poziomu, powyżej 100 GB jest już wolno.
2. Szczęśliwe godziny - darmowa usługa, która sprawia, że nocne używanie internetu nie zmniejsza nam dostępnego pakietu. Niestety dotyczy to tylko karty sim otrzymanej z abonamentem Freenet.
3. W taryfach dla domu możemy zamówić (w salonie) dodatkową kartę sim dla szwagra, zięcia czy przyjaciółki, co wyjątkowo oszczędnym pozwala zamówić internet "na spółkę" (czyli dzielić się kosztami).


Jeżeli mamy w planach zakup tabletu, to warto rozważyć ofertę Freenet z urządzeniem.
Już w najniższym abonamencie za 40 zł/m-c, który z uwzględnieniem zniżek może nas kosztować około 20 zł/m-c, otrzymamy tablet o wartości rynkowej około 300 zł, co sprawi, że usługa będzie nas kosztować jeszcze mniej niż w ofercie "tylko sim".

Na koniec dodam, że użycie przy zamawianiu oferty Freenet  tego linku informuje operatora, że to ja poleciłem Wam usługi Orange i daje Wam możliwość zostania członkiem Klubu Czytelników Mojego Bloga  :-) Proponuję użycie tego linku nawet wtedy, jeśli nie jesteście zainteresowani członkostwem w Klubie.
Nic Was to nie kosztuje i nie ma wpływu na działanie innych promocji, a będzie miłą formą podziękowania za moją pracę:-)
Po złożeniu zamówienia poprzez podany link, zachęcam do przesłania na mój adres email: zielony71a@gmail.com numeru, dokładnej daty i godziny złożenia zamówienia oraz nazwy wybranego planu taryfowego co jest jednocześnie wnioskiem o przyjęcie do Klubu Czytelników Mojego Bloga. Powyższe dane umożliwią mi sprawdzenie czy operator przypisał dane zamówienie do mojej osoby i umożliwią złożenie reklamacji gdyby tak się nie stało. Jednocześnie proszę o informację, jeżeli przy danym zamówieniu korzystacie z programów typu mokazje, payback itp., bowiem może to mieć wpływ (choć nie musi) na losy reklamacji;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz