środa, 13 kwietnia 2016

Oferta na raty. Uciec? Ale dokąd?

Wczorajsze posunięcie Orange, czyli zlikwidowanie ofert telefonów z jednorazową wpłatą, wywołało lawinę komentarzy i pytań typu: "co dalej - do którego operatora przenieść numer?".
Ja też uważam, że to złe posunięcie ze strony operatora. Ograniczenie swobody wyboru nie jest dobre dla klientów. Poza tym, prawdopodobnie obniży to opłacalność ofert dla klientów, ponieważ szeroko stosowane kupony rabatowe nie obniżają rat za telefon, a jedynie sam abonament. Zatem nawet jeśli obecna cena abonamentu + raty za telefon jest taka sama jaka była wcześniej za sam abonament, to faktycznie zapłacimy więcej. Tym więcej, im wyższa jest rata za telefon.

Proponuję jednak spokojnie poczekać do najbliższej promocji i zobaczyć co będzie.
Tak naprawdę o wszystkim decyduje przecież wysokość rat za telefony, które będą obowiązywały w promocji. Nie przesądzałbym z góry, że będą one wysokie. Wprawdzie teraz, dla większości telefonów faktycznie takie są, ale są też wyjątki. Oto porównanie starej i nowej oferty dla 2 telefonów w najniższym abonamencie.CKU w tym przypadku, to całkowity koszt umowy dla przedłużających umowę.
W całej ofercie znalazłem tylko tyle, ale dowodzi to, że obniżki (i to całkiem spore) są możliwe.
Nawiasem mówiąc, to powyższe telefony, w nowej ofercie, (nawet bez szalonych dni) w abonamencie za 35 zł (nielimitowane rozmowy bez stacjonarnych) kwalifikowałyby się do miana dobrej oferty. Miesięczny koszt usług wyniósłby około 15 zł. Z rabatem Open jeszcze mniej. Niestety trudno je zaliczyć do topowych modeli;-)

Jeżeli jednak czarne scenariusze się sprawdzą i najbliższe promocje okażą się niewypałem?
Proponuję następujący tok postępowania:

1. Złożenie wniosku o przeniesienie numeru do innego operatora, do oferty na kartę.
Dlaczego tak, a nie inaczej? Złożenie wypowiedzenia z przeniesieniem numeru do oferty na kartę w Orange stawia nas na przegranej pozycji w czasie negocjacji z DUK. Pozostający w Orange nie dostają maksymalnych zniżek.
Z kolei zwykłe wypowiedzenie umowy może spowodować, że staniemy przed problemem, który codziennie pojawia się w pytaniach na forum: "Do końca umowy pozostały 3 dni. Nic ciekawego mi nie zaproponowano. Co robić, żeby nie stracić numeru?".
Zastosowanie się do mojej rady spowoduje natomiast, że mamy pełne możliwości negocjacji z DUK.
Jeżeli dojdziemy do porozumienia, to wraz z podpisaniem aneksu do umowy, wniosek o przeniesienie numeru staje się bezprzedmiotowy. Przeniesienie numeru z końcem umowy staje się niemożliwe w sytuacji kiedy umowa została przedłużona o kolejne 2 lata. Z nowym operatorem nie jesteśmy związani żadną umową. Otrzymany starter możemy wyrzucić do kosza. Inaczej byłoby gdybyśmy od razu podpisali umowę o abonament z nowym operatorem! (dlatego nie radzę tego robić).
Jeżeli jednak negocjacje zakończą się niepowodzeniem, to nasz numer wyląduje u nowego operatora jako numer na kartę i możemy spokojnie szukać dobrych warunków, możliwy jest także powrót do Orange jako nowy klient, przy okazji kolejnej dobrej promocji.
O tym jak przenieść numer do innego operatora do oferty na kartę, napisałem przykładowo w tym wpisie. Jeżeli jednak do końca umowy pozostał Wam mniej niż miesiąc, to zdecydowanie powinniście wybrać operatora, u którego wniosek o przeniesienie numeru można podpisać w salonie. Załatwianie tego za pośrednictwem poczty, może w takim przypadku potrwać zbyt długo.
2. Negocjacje z DUK.
Wydaje się, że nawet w ofercie na raty może być możliwe otrzymanie dobrych warunków z DUK, o ile wybierzemy telefon z niskimi ratami w abonamencie obniżonym o 30%. Oczywiście wybór będzie mocno ograniczony, ale nie zaszkodzi spróbować. Moje nadzieje budzi tu plan za 35 zł, do którego można dostać gratis darmowe nielimitowane rozmowy na numery stacjonarne. Wtedy mamy już pełny nolimit, mankamentem jest tylko mały pakiet internetowy, nawet z dodatkiem za staż w sieci. Rozwiązanie tego problemu przedstawiałem już na blogu. O tym jak negocjować z DUK pisałem tutaj.
3. Jeżeli punkt 2 zawiedzie, szukamy dobrej oferty u dowolnego operatora, w czym postaram się Wam pomóc:-)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz